; Cloud computing v skratke | Starbug

V dnešnom modernom svete už dávno nie sú dáta a súbory uchovávané na pevných diskoch ani v lokálnych úložných zariadeniach. Tieto údaje sú udržiavané v vzdialených databázach - cloudových úložiskách.


Čo je cloud computing? 

V jednoduchosti, cloud computing predstavuje poskytovanie počítačových služieb – od serverov, úložísk a databáz až po softvér, analytiku a inteligenciu. Samotným cloudom je internet, pričom cieľom cloud computingu je ponúknuť používateľom rýchlejšie inovácie, flexibilné zdroje a najmä úsporu nákladov.

Cloud computing funguje na princípe prenájmu prístupu k čomukoľvek, čo sa nachádza na internete – k aplikáciám a tiež aj úložiskám.

Prečo si vybrať túto technológiu? Aké sú hlavné výhody cloud computingu?

Ako sme načrtli v predchádzajúcom odstavci, cloud computing má množstvo výhod. My v Starbug už nejaký ten piatok pracujeme s AWS cloudom a toto sú naše postrehy: 

Rýchlosť

Vďaka jednoduchému prístupu AWS cloudu k širokému spektru technológii môžeme rýchlejšie inovovať a zhmotňovať všetky vaše požiadavky do finálnej podoby. Jednotlivé riešenia vieme nasadiť v priebehu niekoľkých minút, čo nám dáva slobodu a neobmedzené možnosti pri posúvaní vášho biznisu.

Úspora nákladov

Na prvý pohľad, podľa ceny hostingu, sa môže zdať, že Amazon cloud je drahé riešenie v oblasti cloud computingu. Avšak opak je pravdou. Platíme len za to, čo reálne využívame. Dokonca, pri správnom nastavení, nemáme takmer žiadne náklady.

Taktiež medzi úsporu nákladov patrí to, že nám odpadajú fixné náklady v podobe dátových centier a fyzických serverov. Za IT služby platíme iba vtedy, keď ich reálne spotrebujeme.

Systémová integrácia

Integrácii s ďalšími informačnými systémami nemusíme venovať svoj drahocenný čas. Všetko prebieha automaticky bez komplikácii. Vďaka tomu sa tak môžeme plnohodnotne venovať vám a vášmu podnikaniu.

Globálne umiestnenie jedným klikom

AWS cloud má infraštruktúru po celom svete, takže pre umiestnenie dátového serveru je možné vyberať akúkoľvek krajinu. Aplikácia či softvér tak môže byť umiestnená vo Fínsku, či Kanade na základe jedného kliku.

Podpora 24 hodín 7 dní v týždni

Jedného pekného dňa sme prišli do práce a zistili sme, že nám “zhorel” disk. Nebola to potešujúca správa, no podpora AWS sa nám postarala o rýchle vyriešenie tejto situácie. Takže sme vôbec o nič neprišli.

 

Okrem toho, že AWS cloud je bezpečný a spoľahlivý, sme postrehli aj pár nedostatkov. Pri tomto cloud computingu je menším problémom škálovateľnosť, ktorá sa počas používania ťažšie upravuje.

Keď si to však všetko zhrnieme, používanie cloud computingu je skvelou voľbou pre všetky organizácie bez ohľadu na ich veľkosť či oblasť pôsobenia. No a s tým sme my maximálne spokojní.


Martin CEO

Hľadáte partnera pre Vašu IT misiu?

Zarezervujte si bezplatnú konzultáciu k projektu.

?> Kontakt